ضرر نوشیدنی‌های گازدار برای دندان کودکان

ضرر نوشیدنی‌های گازدار برای دندان کودکان

 

محققان هشدار می‌دهند سطح اسیدیته بالا در نوشیدنی های گازدار، آب میوه و نوشیدنی های انرژی زا تهدیدی برای دندان کودکان محسوب می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد در ۳۰ ثانیه اول استفاده از نوشیدنی های گاز دار و انرژی ژا مینای دندان به شدت آسیب می‌بیند.

مصرف نوشابه‌، تاثیر منفی بر سلامت دندان کودکان دارد زیرا مقدار قند موجود در آن باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شود.

رضا نادری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: باکتری‌ها از قند نوشابه‌ تغذیه می‌کنند، پوشش مینای دندان را از بین می‌برند و ادامه این روند در نهایت موجب تخریب و فساد دندان ها می‌شود.

وی اظهار داشت: دندان های افراد به ویژه کودکانی که به مصرف نوشابه عادت دارند، به علت ورود اسید به دهان ساییده می شوند و ممکن است به ‌صورت داخلی نیز دندان های آنها تحت سایش شیمیایی قرار گیرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: کسانی که به مصرف نوشابه اعتیاد دارند، دچار سوء تغذیه می شوند؛ زیرا این نوشیدنی به علت وجود اسید فسفریک و دی اکسید کربن در ترکیباتش، سبب اسیدی شدن سیستم ایمنی بدن می شود.

ضرر نوشیدنی‌های گازدار برای دندان کودکانبه گفته نادری، مصرف نوشابه باعث می شود مخاط دهان، گلو و مری در برابر اسید بسیار حساس و آسیب پذیر شود و اسید فسفریک موجود در آن نیز با رقابت با اسید هیدروکلریک معده، عملکرد صحیح معده را تحت تاثیر قرار می دهد.

متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: اسید فسفریک موجود در نوشابه ماده ای بسیار سمی است که باعث زدودن کلسیم و منیزیوم از استخوان می شود یعنی یون کلسیم را از استخوان ها برداشته و پوکی استخوان ها را سبب می شود.

نادری اظهار داشت، کافئین موجود در نوشابه با سرعت بیشتری نسبت به دیگر نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه و چای جذب بدن می شود و باعث کم آبی می شود.

وی توصیه کرد: افراد به ویژه کودکان و نوجوانان مصرف نوشابه را به حداقل برسانند و خوردن آب میوه های طبیعی را جایگزین آن کنند.

هر ایرانی سالانه به طور متوسط ۴۲ لیتر نوشابه مصرف می‌کند. در ۲۰ سال اخیر مصرف نوشابه‌های گازدار در کشور نزدیک به ۱۵ درصد افزایش داشته ولی مصرف شیر و لبنیات تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است.

سرانه مصرف نوشابه در جهان حدود ۱۰ لیتر است و این یعنی میانگین مصرف نوشابه در ایرانیان چهار برابر میانگین جهانی است.

 

مطالب مرتبط:
دندانپزشکی کودکان
پوسیدگی زودرس دندان کودکان
دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

 

منبع

اشتراک گذاری:

دندانپزشکی کودکان

دندان کودکسلامت دهان و دندان کودکسلامت کودکمضرات نوشابهنوشابهنوشابه خوردن کودکنوشیدنی های گازدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *