واکسیناسیون

انجام واکسیناسیون روتین کشوری

بدوتولد: هپاتیت ب _ فلج اطفال خوراکی _ ب ث ژ

2 ماهگی _ پنج گانه _ فلج اطفال خوراکی

4 ماهگی _ پنج گانه _ فلج اطفال خوراکی + فلج اطفال تزریقی

6 ماهگی _ پنج گانه _ فلج اطفال خوراکی + فلج اطفال تزریقی

12 ماهگیMMR

18 ماهگی سه گانه _ فلج اطفال خوراکی +  MMR

6 سالگی _ سه گانه _ فلج اطفال خوراکی

تزریق واکسن پرونار13 (پنوموکوک)

برای تمامی سنین، جهت محافظت در مقابل منژیت،باکتریمی، پنومی و عفونت های گوش و محافظت در برابر 23 گونه از باکتری استرپتوکوک پنومی

زیر یکسال3 دوز و بالای یکسال 1 دوز – برای بزرگسالان فقط 1 دوز

تزریق واکسن آبله مرغان

برای بالای یکسال 2 دوز باید زده شود تا ایمنی کامل داشته باشید، توصیه شدید برای افرادی که قصد بارداری دارند، برای مسافران بین الملی و برای افرادی که به صورت مستقیم با بیماران در ارتباط هستند.

نکات بسیار مهم واکسن آبله مرغان

اگر فردی با فردی که آبله مرغان داشته در ارتباط و یا او را ملاقات کند درصورتی که قبل از 72 ساعت واکسن زده شود احتمال گرفتن آبله مرغان بسیار کم می شود ولی اگر 72 ساعت گذشته باشد باید حداقل دوهفته صبر کند و درصورتی که نگیرد برای زدن واکسن اقدام کند.

افرادی که قبلا آبله مرغان گرفتند ممکنه است هیچ وقت دیگر نگیرند یا به صورت خفیف بگیرند، بهتر آن است واکسن زده شود.

افرادی که آبله نگرفته اند و واکسن نزده اند ممکن است نگیرند اما در سنین بالا بسیار خطرناک است و ممکن است به زونا تبدیل شود.

تاکید می گردد افرادی که قصد بارداری دارند حتما واکسن بنند چون می تواند بی نهایت خطرناک باشد.

متاسفانه این واکسن در ردیف واکسن های روتین کشوری نیستد و دولت آن را وارد یا توضیع نمی کند و قالبا این کار توسط شرکت های داوریی خصوص انجام می شود و از آنجا که تمامی واکسن ها باید در شرایط دمایی و شرایط نگهداری خاصی باشند باید بسیار مراقب بود تا واکسن غیر کارآمد تزریق نشود.

از کجا مطمئن شویم واکسن آبله مرغان ما سالم می باشد یا بدرد نخور

همانطور که عنوان شد این واکسن توسط شرکت های خصوصی وارد می شود پس قیمت آن بالا می باشد مخصوصا که قیمت آن در جهان با دلار و به صورت ثابت یکسان می باشد، پس هم به لحاظ قیمیتی و هم به لحاظ کارآمد بودن لازم است چند نکته را رعایت کنید:

  • واکسن از داروخانه معتبر تهیه شود که متاسفانه بسیار به ندرت اتفاق می افتد داروخانه ای داشته باشد، در غیر این صورت از پزشک و یا مرکز پزشکی معتبری تهیه کنید و یا همانجا تزریق نمایید که اعتبار آن پزشم و مرکز پزشکی ضمانت اصلی این واکسن باشد.
  • قبل از تزریق و خردید دارو شرط کنید که بعداز زدن 2 دوز واکسن آزمایش خون خواهید داد و در صورتی که آنتی بادی نداشته باشید پولتان را پس می گیرید.
  • قبل از تزریق واکسن مطمئن شوید جعبه واکسن سالم و وامسن ها در محفظه پلمپ شده ای قرار دارند، سپس تاریخ مصرف آن را چک کنید.
  • در انتها جعبه و لیبل مربوطه را پیش خود نگه دارید چون اگر قصد سفر خارجی داشته باشید برای سفارت و ویزا حتما لازم می شود.

تزریق واکسن گارداسیل (زگیل تناسلی) HPV

واکسن گارداسیل از ویروس پاپیلومای انسانی یا همان Hpv جلوگیری می کند که این ویروس موجب بروز زگیل تناسلی و یا سرطان دهانه رحم، واژن و مقعد می گردد.

نکته مهم در زمینه واکسن گارداسیل و علل مبتلا شدن به زگیل تناسلی

این واکسن برای تمامی سنین، چه خانم و آقا یا دختر و پسر قابل تزریق می باشد و باید 2 دوز تزریق گردد

این واکسن دارای انواع 4 ظرفیتی و 9 ظرفیتی می باشد

علت مبتلا شدن به زگیل تناسلی صرفا داشتن رابطه غیر عادی و پر خطر نبود بلکه دلایل زیادی دارد

اگر شخص متأهلی خانم یا آقا زگیل تناسلی بگیرند دلیل بر این نیست که در زمان حال مرتکب رابطه پر خطر شده باشند، بلکه ممکن است مربوط در زمان دیگری و در شرایط دیگر اتفاق افتاده باشد.

 

در مطب دکتر هرمان مقدم علاوه بر تزریق واکسن های روتین کشور، عمل ختنه نیز انجام می‌گیرد. شما می توانید با مراجعه به مطلب ختنه نوزاد با عمل ختنه و نحوه انجام آن در مطلب دکتر کامبیز هرمان مقدم آشنا شوید.

با پزشکان ما آشنا شوید