جرم گیری چیست؟

جرم گیری دندان پاکسازی دندان‌ها با استفاده از ابزار‌های دندان پزشکی است. بیمار در حین جرمگیری هیچ دردی را احساس نمی‌کند، چون نوک قلم دستگاه با ایجاد لرزش و ضربه‌های بسیار کوتاه روی جرم‌ها آنها را از بین می‌برد، اما دندان را نمی‌تراشد که باعث ایجاد درد شود.

 

عوارض یا مزایا؟

برخی افراد با این باورهای اشتباه قدیمی که جرم گیری باعث ازبین رفتن مینای دندان می شود، دندان ها را لق می کند و … از انجام این درمان خودداری می کنند.

باید بدانیم که هیچ یک از موارد ذکر شده صحیح نمی باشد. در واقع جرم دندان از علل اصلی بوی بد دهان و بیماری های لثه است. در صورتیکه جرم گیری دندان ها (خصوصا در پشت دندان های قدامی پایین) انجام نشود.

جرم و پلاک باعث تحلیل لثه و لق شدن دندان می شود. تشکیل جرم در افراد سیگاری و افرادی که از مواد مخدر استفاده می کنند بیشتر است. همچنین گاهی اوقات افراد علی رغم بهداشت دهانی مناسب از جرم گرفتن دندان ها شکایت دارتد. این افراد معمولا بزاق غلیظ و معدنی دارند و تشکیل جرم در آن ها سریع تر اتفاق می افتد.

باید بدانیم که جرم دندان با بیماری های قلبی و عروقی و نیز تولد نوزاد با وزن کم در ارتباط است. لذا توصیه می شود خانم ها بیش از اقدام به بارداری از سلامت دندان های خود مطمئن شوند و در صورت لزوم جرم گیری نمایند.

در پاسخ به این سوال که هر چند وقت یکبار باید جرم گیری کنیم باید بدانیم که پاسخ این سوال بسته به ترکیب بزاق فرد، میزان رعایت بهداشت، سیگاری بودن و … متفاوت است ولی به طور کلی توصیه می شود هر شش ماه برای حصول اطمینان از وضعیت سلامت دندان ها و لثه به دندانپزشک معتمد خود مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری:

دندانپزشکی زیبایی

بهداشت دهان و دندانجرم دندانجرم گیریجرم گیری دندانجرمگیریجرمگیری دنداندندانپزشکی زیباییسلامت دهان و دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *