فیشور سیلانت تراپی چیست؟

فیشورسیلانت چیست؟

فیشورسیلانت یا شیارپوش ماده‌ای است که در درمان شیارپوش (فیشور سیلانت تراپی) به کار می‌رود، این درمان یکی از درمان‌های پیشگیرانه در دندانپزشکی می‌باشد. در ادامه می‌توانید توضیحات کامل‌تری را، در مورد فیشورسیلانت بخوانید.

فیشور سیلانت و کودکان

اولین دندان دائمی در حدود سن شش سالگی کودک رشد می‌کند و اگر والدین از این موضوع با خبر نباشند و به درستی از این دندان‌ها مراقبت نکنند باعث وارد شدن آسیب‌های جدی به دندان‌های کودک خود می‌شوند. اگر پس از رشد دندان دائمی و پیش از وقوع هر گونه پوسیدگی، دندان مورد مراقبت قرارگیرد و از فیشور سیلانت برای پر کردن شیارهای سطح دندان استفاده شود می‌توان از صدمات احتمالی جلوگیری کرد.

فیشورسیلانت
فیشورسیلانت

شیارپوش (فیشورسیلانت)

فیشورسیلانت (Fissure sealant) یا شیارپوش ماده ترمیمی است به رنگ دندان که از آن برای پر کردن شیارهای عمیق سطح جونده دندان‌ها استفاده می‌شود. در برخی کودکان دندان‌های آسیای دائمی و بزرگ، دارای شیارها و فرورفتگی‌های عمیق است. در این صورت پس از رشد کامل اولین دندان‌های دائمی در دهان کودک، باید این شیارهای عمیق به وسیلهٔ فیشورسیلانت کم عمق و پر شوند تا از پوسیدگی دندان کودک جلوگیری شود.

فیشور سیلانت تراپی چیست؟

همانطور که گفتیم با استفاده از فیشورسیلانت شیارهای و فرورفتگی‌های عمیق دندان پوشیده می‌شود، با این کار دیگر میکروب و غذایی به داخل این شیارها نفوذ نمی‌کند و سطح این دندان‌ها توسط مسواک به طور کامل تمیز می‌شود؛ در نتیجه از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌شود. به این درمان فیشورسیلانت تراپی می گویند.

چه دندان‌هایی نیاز به فیشورسیلانت تراپی دارند؟

این عمل تنها برای دندان‌های آسیای بزرگ و کوچک انجام می‌گیرد، زیرا سطح این دندان‌ها دارای حفره‌ها و شیارهای بسیاری است و امکان دارد میکروب‌ها و مواد غذایی در این شیارها تجمع کنند و باعث پوسیدگی شوند.

مناسب‌ترین سن برای فیشورسیلانت

دندان‌های دائمی کودکان از سن شش تا هفت سالگی شروع به رشد کرده و تا سن 11 الی 14 سالگی ادامه دارد. بهتر است پس از درآمدن هر کدام از دندان‌ها به پزشک مراجعه کرده و درصورت نیاز روی آن‌ها فیشور سیلانت تراپی (درمان شیارپوش) انجام دهید.

مسواک پس از فیشورسیلانت

فیشورسیلانت تراپی یا درمان شیارپوش به هیچ عنوان برای حذف عمل مسواک زدن انجام نمی‌شوند بلکه تنها با ایجاد سطح صاف روی دندان تمیز کردن آن را به وسیله مسواک آسان‌تر می‌کنند تا از تجمع مواد غذایی و میکروب‌ها در شیارهای داخل دندان جلوگیری شود.

فیشور سیلانت
فیشور سیلانت

مراحل فیشور سیلانت تراپی

ابتدا سطح دندانی که به طور کامل روییش یافته را شستشو می‌دهند و بعد از آن یک ترکیب اسیدی برای حدود 15 تا 20 ثانیه روی دندان قرار داده می‌شود، سپس یکبار دیگر به خوبی دندان شستشو داده می‌شود. در این مرحله ماده فیشورسیلانت روی دندان قرار داده می‌شود و پس از آن نور مخصوصی به آن تابانده می‌شود تا سخت شود. فیشورسیلانت روی دندان به صورت دوره‌های 6 ماهه یا یک ساله بررسی می‌شود و اگر نیاز باشد ترمیم می‌شوند.

شما می‌توانید سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها بپرسید. سؤالات شما را دکتر ربکا مناشه اف پاسخ خواهند داد.

اگر از این پیام رضایت داشتید و برایتان مفید بود، می‌توانید آن را در شبکه‌های مجازی برای دوستان و آشنایانتان اشتراک گذاری کنید. سپاس فراوان

مطالب مرتبط:
فلوراید تراپی
فضا نگه دار

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *