چرا به فیشورسیلانت نیاز داریم؟

چرا به فیشورسیلانت نیاز داریم؟


فیشور سیلانت تراپی (Fissure sealant therapy) یکی از درمان‌های پیشگیرانه‌ای است که بسیاری از والدین از آن بی خبرند. این درمان می‌تواند از پوسیدگی دندان های دائمی فرزند شما جلوگیری کند و همچنین دیگر کودک دلبندتان دردی را در دندان‌های دائمی خود حس نخواهد کرد. برای آشنایی کامل با فیشورسیلانت تراپی و روش انجام آن لطفاً ادامه مطلب را بخوانید.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

رعایت نکردن بهداشت دهان، مسواک نزدن، عدم استفاده از نخ دندان و دریافت نکردن فلوراید از عواملی هستند که باعث پوسیدگی دندان کودکان می‌شوند. لذا نیاز است والدین عزیز از ابتدای رویش اولین دندان در دهان کودک، به مراقبت از آن‌ها اهتمام بورزند و به توصیه دندان پزشکان در رابطه با سالم نگه داشتن دندان کودکان توجه کنند. زیرا پوسیده شدن دندان کودکان به خصوص دندان‌های دائمی آنها برایشان درد بسیاری به همراه خواهد داشت.

نخستین دندان دائمی

نخستین دندان دائمی کودکان در سن شش یا هفت سالگی رشد می‌کند و جای هیچ کدام از دندان‌های پیشین را نمی‌گیرد، به همین دلیل است که پیش از آن شاهد افتادن دندانی نیستیم.

متاسفانه تعدادی از والدین از این مسئله آگاه نیستند و با عدم رسیدگی مناسب به این دندان باعث می‌شوند در آینده مجبور به درمان ریشه (عصب کشی) و یا کشیدن دندان بشوند.

فیشورسیلانت چیست؟

فیشورسیلانت چیست؟

فیشورسیلانت چیست؟

فیشورسیلانت ماده‌ای است هم رنگ دندان که روی دندان‌های پشتی قرار داده می‌شود. از این ماده برای پر کردن شیارهای عمیق دندان‌ها و محافظت از آنها در مقابل پوسیدگی استفاده می‌شود، این روش کاملاً ایمن است و کمک می‌کند تا با مسواک زدن به راحتی دندان‌ها تمیز شوند و در آینده مشکلی برای دندان کودک پیش نیاید.

کدام دندان‌ها را فیشورسیلانت می‌کنند؟

تنها دندان‌های پشتی (آسیای بزرگ و کوچک) نیاز به فیشورسیلانت دارند. زیرا این دندان‌ها دارای سوراخ‌های کوچک و شیارهای عمیق هستند، به همین دلیل داخل این دندان‌ها محل تجمع میکروب و غذا می‌باشد در نتیجه به راحتی پوسیده می‌شوند.

چه کسانی نیاز به فیشورسیلانت دارند؟

  • کودکان

دو دسته از کودکان نیاز به فیشورسیلانت تراپی دارند:

کودکانی که دندان‌های آسیای دائمی آن‌ها به تازگی رویش یافته.

کودکانی که دندان‌های پوسیده دارند و ممکن است دندان‌های آسیای آنها نیز در خطر پوسیدگی قرار بگیرد.

  • بزرگسالان

بزرگسالانی که نیاز به فیشورسیلانت تراپی دارند عبارتند از:

بزرگسال هایی که دندان‌هایشان دارای شیار و در خطر پوسیدگی است.

بزرگسالانی که دارویی خاص مصرف می‌کنند و یا بیماری خشکی دهان دارند.

نحوه انجام فیشور سیلانت تراپی

نحوه انجام فیشور سیلانت تراپی

نحوه انجام فیشور سیلانت تراپی

فیشورسیلانت کردن هر دندان تنها حدود ده دقیقه طول می‌کشد، همچنین سریع بوده و نیاز به بی حسی ندارد (بدون درد است). در ابتدا دندان با استفاده از محلولی مخصوص که از پیش تهیه شده، تمیز و خشک می‌شود و سپس به وسیله برس مخصوص پلاک دندان‌ها و میکروب‌ها (درصورت وجود) برداشته می‌شوند. بعد از آن فیشورسیلانت مایع را بر روی سطح دندان می‌ریزند و به آن نور فرابنفش می‌تابانند تا خشک شود. در نهایت هم اضافات و بلندی‌های فیشورسیلانت گرفته می‌شوند.

فواید فیشورسیلانت

با انجام این عمل شیارهای عمیق روی سطح جونده دندان پر می‌شوند، از گیر کردن غذا و رشد میکروب‌ها جلوگیری می‌شود و کودک شما در آینده مجبور به تحمل دندان درد نخواهد شد.

دوام فیشور سیلانت

فیشورسیلانت ها بسیار با دوام هستند و می‌توانند تا سالها روی دندان باقی بمانند، اما ممکن است با جویدن خوراکی‌های سخت مانند آب نبات تکه‌ای از آنها کنده شود و نیاز به ترمیم داشته باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود دندان‌ها، هر شش ماه یکبار توسط دندان پزشک بررسی شوند.

بهترین زمان برای فیشور سیلانت تراپی

بهترین زمان برای پر کردن شیارهای عمیق دندان با فیشورسیلانت از سن شش تا دوازده سالگی است که در این زمان اولین دندان‌های دائمی در دهان رشد می‌کنند و اگر در همان ابتدا، فیشورسیلانت تراپی بر روی آنها انجام شود دیگر دچار پوسیدگی نخواهند شد.

اگر سوالی درباره فیشورسیلانت تراپی دارید در قسمت نظرات از ما بپرسید، سؤالات شما توسط دکتر ربکا مناشه اف پاسخ داده خواهد شد.

در صورت رضایت شما از این مطلب و مفید بودن آن، اگر دوست داشتید آن را از طریق بخش اشتراک گذاری برای دوستان و عزیزانتان در شبکه‌های مجازی ارسال کنید. سپاس

مطلب مرتبط:
فلوراید تراپی
اشتراک گذاری:

دندانپزشکی کودکان

پوسیدگی دندانتعرفه فیشورسیلانتدندان دائمیدندان شیریدندان کودکفیشور سیلانتفیشور سیلانت تراپیفیشورسیلانتفیشورسیلانت تراپیهزینه فیشورسیلانت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *