لمینت دندانی

لمینت یکی از محبوب ترین و معروف ترین روش هایی است که برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. دندان ها به طور مستقیم روی زیبایی لبخند فرد تاثیر می گذارند و کسی که دندان های زیباتری داشته باشد لبخند زیباتری نیز خواهد داشت. به همین دلیل افراد زیادی به دنبال اصلاح ظاهر و رفع ایرادات دندان های خود هستند. با استفاده از لمینت می توانید عیوب دندانی را از بین ببرید و لبخندی زیبا و جذاب را بسازید. داشتن لبخندی زیبا به راحتی اعتماد به نفس شما را چند برابر می کند و به جذابیت چهره شما می افزاید.

لمینت چیست؟

لمینت لایه یا پوسته نازکی از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح ایرادات ظاهری دندان ها روی آنها چسبانده می شود. با استفاده از این روش، دندانپزشک می تواند رنگ، شکل و حتی اندازه دندان ها را تغییر دهد تا آن ها را به شکل و فرم دلخواه زیباجو برساند. همچنین این روکش نسبت به مینای دندان از مقاومت بالاتری برخوردار است و از دندان های شما بیشتر محافظت نماید. این روش عمر بسیار زیادی دارد و در مقایسه با روش های دیگر نیاز کمتری به تغییر شکل یا تراشیدن دندان دارد. بیشتر افراد به دلیل ظاهر زیبا، کیفیت و دوام لمینت به آن روی می آورند. این روکش بسیار نازک است و در اکثر موارد نیازی به تراشیدن دندان ندارد.

انواع لمینت

لمینت ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

  • لمینت سرامیکی
  • لمینت کامپوزیتی

لمینت های از سرامیک های مختلفی ساخته می شوند. بعضی سرامیک ها مانند زیرکونیا مقاومت بسیار بالایی دارند اما زیباییشان نسبت به سایر سرامیک ها کمتر است. زیرکونیا بیشتر برای دندان هایی استفاده می شود که تحت فشار فیزیکی بالایی قرار دارند. سرامیک های دیگری نیز مانند EMAX وجود دارند که دارای مقاومت قابل قبولی هستند و در کنار آن، زیبایی قابل توجهی هم دارند. نوع دیگر سرامیک هایی که در لمینت ها به کار می رود، فلدسپاتیک یا کریستالی هستند که حداکثر میزان درخشندگی و زیبایی را دارند.

کدام نوع لمینت برای شما مناسب است؟

دندانپزشک در ابتدا به صورت کامل دندان های شما را معاینه می کند و سپس با توجه به سلامت دندان های شما و همچنین انتظارات و موارد مد نظر شما، مشخص می کند که کدام یک از لمینت هایی که در بالا نام برده شد برای دندان های شما مناسب تر است.

در چه مواردی از لمینت استفاده می شود؟

قبل از اقدام برای انجام لمینت باید به توصیه های دندانپزشکتان دقت کنید. یک دندانپزشک خوب پس از معاینه دندان هایتان به شما می گوید که می توانید از لمینت استفاده کنید یا خیر. روش های اصلاح طراح لبخند برای هر فرد متفاوت هستند و ممکن است امکان انجام بعضی روش ها روی دندان های بعضی افراد نباشد؛ همچنین ممکن است دندان پزشکتان تشخیص دهد که با استفاده از یک روش دیگر نتیجه بهتری میگیرید. پس مهم است که تحت هر شرایطی به توصیه های دندان پزشکتان با دقت گوش کنید.

به طور کلی می توان گفت افرادی که مینای دندان کافی دارند و فقط می خواهند شکل و فرم دندان هایشان بهتر شود، افرادی که می خواهند نحوه قرارگیری دندان هایشان را منظم کنند، کسانی که بین دندان هایشان فاصله زیادی وجود دارد و یا زیباجویانی که می خواند رنگ دندان هایشان را سفید کنند، کسانی هستند که می توانند از لمینت استفاده کنند.

رنگ لمینت

رنگ لمینت دغدغه بسیاری از زیباجویان است. تعدادی از آن ها رنگ های یخچالی و خیلی سفید را دوست دارند و تعدادی نیز رنگ طبیعی دندان را بیشتر می پسندند. خوشبختانه برای انجام لمینت شما می توانید رنگ دلخواهتان را از بین سایه های رنگ سفید انتخاب کنید و از دندانپزشکتان بخواهید آن رنگ را روی دندان های شما قرار دهد.

چه کنیم رنگ لمینت طبیعی تر به نظر برسد؟

دندانپزشک شما در انتخاب رنگ مناسب برای لمینت به شما کمک خواهد کرد. اما رعایت نکته های زیر نیز می تواند در طبیعی جلوه کردن رنگ لمینت شما موثر باشد. سعی کنید رنگ لمینت شما حداکثر دو درجه از رنگ پوستتان روشن تر باشد. همچنین به رنگ چشمانتان هم دقت داشته باشید. اگر می خواهید لمینتی طبیعی داشته باشید رنگ لمینت شما نباید از سفیدی چشمتان سفید تر باشد.

مراحل لمینت دندان

در ابتدا دندانپزشک برای آماده کردن دندان ها، کمی سطح دندان را صیقل داده و صاف می نماید. این صیقل دادن برای صاف شدن سطح دندان است و هیچ آسیبی به ساختار دندان و مینای آن نمی زند. پس از آن دندان ها را قالب گیری می کنند و این قالب برای لابراتوار ارسال می شود تا لمینت را بر اساس دندان های فرد بسازد. بعد از ساخته شدن لمینت دندان پزشک به کمک مواد چسبنده حساس به نور، لمینت را روی دندان ها قرار می دهد. سپس با تاباندن پرتو های نوری خاص، لمینت را روی دندان سفت می کند. دندانپزشکان توصیه می کنند چند هفته پس از لمینت کردن دندان ها، زیباجو مجددا مراجعه نماید تا وضعیت لمینت ها بررسی شود.

طول عمر لمینت

لمینت سرامیکی از طول عمر و مقاومت بالایی برخوردار بوده و در اگر توصیه های دندانپزشکتان را رعایت کنید، بیشتر از ده سال دوام می آورد. برای افزایش طول عمر لمینت باید بدانید که لمینت ها هم مانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت دارند. همچنین باید به صورت دوره ای به دندانپزشکتان مراجعه نمایید تا آن ها را چک نماید. یادتان باشد با اینکه مقاومت لمینت ها بسیار بالاست اما نباید اجسام یا غذاهای سخت را با دندان هایتان بجوید.

نکات مهم در مورد لمینت دندان

اگر عادتی مانند دندان قروچه (ساییدن دندان ها روی هم) در خواب و یا عادت فشار دادن و ساییدن دندان ها را دارید حتمی پیش از اقدام به انجام لمینت با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

مراقبت های پس از لمینت

با دندانپزشکتان در مورد رژیم غذایی خود مشورت کنید. سعی کنید کم تر از غذاهای سفت و سخت استفاده نمایید. نوشیدنی هایی که برروی رنگ دندان ها تاثیر می گذارند ممکن است روی رنگ لمینت نیز اثر گذار باشند و یا حداقل عمر آن را کمتر کنند. پس سعی کنید کمتر از چای و قهوه استفاده نمایید. بهداشت دندانی خود را به طور کامل رعایت نمایید. هیچ گاه اینگونه تصور نکنید که چون لمینت ها از دوام بالایی برخوردارند، پس نیازی به رعایت بهداشت دهان ندارند. لمینت ها هم مانند دندان ها به مراقبت نیاز دارند، پس سعی کنید از مسواک و نخ دندان به صورت منظم استفاده کنید.

تفاوت لمینت و کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر در طی یک جلسه ساخته و نصب می شود و نیاز به قالب گیری ندارد. در صورتی که لمینت باید ابتدا قالب گیری بشود و پس از ساخته شدن توسط لابراتوار روی دندان نصب شود. فرایند نصب لمینت حداقل دو جلسه زمان نیاز دارد. لمینت برای مدت طولانی تغییر رنگ نمی دهد و این یکی از برتری های لمینت نسبت به ونیز کامپوزیت می باشد. همچنین دوام، ماندگاری و مقاومت لمینت بسیار بیشتر از کامپوزیت ونیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *