کدام مسواک برای دندان شما مناسب است؟

انواع مسواک

ما هر روز برای مراقبت از دهان و دندان خود از مسواک استفاده می‌کنیم. مسواک زدن یکی از مهم ترین قسمت های رعایت بهداشت شخصی است و انتخاب یک مسواک مناسب می‌تواند تاثیر زیادی در تمیزی دندان‌ها و پیشگیری از مشکلاتی مانند پوسیدگی، بوی بد دهان و جرم داشته باشد. انواع مختلفی از مسواک وجود دارند که هر کدام برای مصارف خاص و یا مخصوص قشر خاصی از افراد طراحی شده اند. همچنین مسواک خوب باید بتواند بیشترین میزان ممکن از سطح دندان ها را پوشش دهد و در عین حال آسیبی به دندان ها و لثه وارد نکند.

چرا مسواک انتخاب صحیح مهم است؟

بدون مسواک مناسب شما ممکن است درگیر مسائلی همچون تشکیل پلاک، جرم، آسیب دیدن لثه و دندان ها شوید. با توجه به اینکه شما در تمامی طول عمرتان نیاز به دندان هایی سالم دارید، نیاز به یک مسواک مناسب دارید. اگر مسواک مناسبی انتخاب نکنید، مسواک زدن شما نه تنها فایده ای ندارد، بلکه می تواند باعث آسیب به دندان و لثه شما شود. به همین دلیل نیاز است با انواع مسواک آشنا شوید و بهترین آن را انتخاب نمایید.

انواع مسواک

با پیشرفت تکنولوژی، انواع مختلفی از مسواک هایی با ویژگی هایی مانند تمیزکنندگی بیشتر و راحتی بیشتر ساخته شده اند که باعث آسان تر شدن عمل مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان می شوند. در ادامه با انواع این مسواک ها آشنا خواهیم شد.

مسواک‌های دستی

مسواک‌های دستی شایع ترین و ساده ترین انتخاب بین مصرف‌کنندگان هستند. این مسواک‌ها از نظر سختی مویه ها، الگوهای مویه ها و فرم دسته با یکدیگر متفاوت هستند. در انتخاب آنها باید به نکاتی به این چهار ویژگی حتما توجه داشته باشید.

نکات مهم در هنگام خرید مسواک دستی

  • سختی مویه: معمولا برای بیشتر افراد استفاده از مویه های نرم مناسب تر است. زیرا مویه های سخت، در صورت عدم توجه به میزان فشار وارده توسط دست، ممکن است باعث فشار به دندان ها و یا آسیب دیدن لثه ها شوند. به همین دلیل نیز دندانپزشکان نیز توصیه می کنند حتما از مسواک هایی با مویه های نرم استفاده نمایید.
  • الگوی مویه: مسواک با الگوهای مویه متنوعی در بازار موجود است. از مویه‌های موج دار گرفته تا مویه‌های دایره‌شکل، هر کدام ویژگی‌های خود را دارند. انتخاب الگوی مویه بستگی به نظر دندانپزشک و نیازهای شما دارد.
  • طراحی دسته: دسته مسواک نیز در انواع صاف، زاویه‌دار، بدون لغزش و منعطف وجود دارد. این طراحی‌ها برای دسترسی به تمامی سطوح دندان‌ها، به ویژه پشت دندان ها، طراحی شده‌اند. انتخاب نوع دسته مسواک بستگی به خود شما و میزان راحتی شما با هر کدام از دسته ها دارد.

مسواک برقی

مسواک‌های برقی از قابلیت‌های چرخش مویه، لرزش و سرعت زیاد برخوردارند و مسواک زدن را برای برخی از افراد آسان تر و لذت بخش تر می کنند. این انواع مسواک‌ها با اینکه قیمت بالاتری دارند اما می توانند راحت تر قسمت هایی از دندان که به سختی قابل دسترسی هستند را تمیز کنند. همچنین چرخش چند جهته سری این مسواک ها از التهاب لثه و تشکیل پلاک روی دندان ها جلوگیری می کند.

انواع مسواک برقی

  • مسواک سونیک: این نوع مسواک با برس بیضی شکل با سرعت زیاد برای تمیزی دقیق دندان‌ها استفاده می‌شود. مسواک های سونیک قیمت مناسبی دارند و بیشتر دندانپزشکان نیز آن ها را تایید می کنند. این مسواک در دقیقه هزاران بار ارتعاش می کند و قابلیت تمیز کردن نقاطی از دندان که دسترسی به آن ها سخت است را دارد.
  • مسواک اولتراسونیک: مانند مسواک های سونیک این مسواک ها هم در جهات مختلف دوران می کنند. برخلاف مسواک های سونیک، تعداد لرزش های مسواک اولتراسونیک در دقیقه به میلیون ها بار می رسد و در نتیجه بیشتر مسواک سونیک قابلیت تمیز کردن و جرم گیری دندان ها را دارند.

مسواک ارتودنسی

مسواک‌های ارتودنسی ابزاری حیاتی برای تمیزکردن دندان‌های حاوی بریس‌های ارتودنسی هستند. تمیز کردن دندان‌های دارای بریس برای افرادی که از ارتودنسی استفاده می کنند بسیار سخت بوده و گاهی این بریس ها اجازه دسترسی به سطح دندان ها را به مسواک معمولی نمی دهند. مسواک‌های ارتودنسی با طراحی خاص خود، باعث دسترسی آسان‌تر به سطح دندان‌ها شده و به شما این قابلیت را می دهند که دندان های دارای بریس خود را تمیز نموده و از خرابی آن ها جلوگیری کنید.

مسواک یونی

مسواک یونی یک دسته جذاب از مسواک‌ها هستند که از نظر ساختاری مشابه مسواک‌های دستی هستند اما قابلیت انتقال یون‌های منفی به دندان‌ها را دارند. این یون‌ها با مولکول‌های تشکیل دهنده پلاک برهم کنشی خواهند داشت و باعث جدا شدن ذرات پلاک از دندان‌ها می‌شوند. بدین ترتیب مسواک‌های یونی هم باعث راحت تر شدن تمیزکردن دندان ها و هم باعث جداشدن پلاک ها به مقدار بیشتری می شوند.

مسواک جویدنی

مسواک جویدنی یک دسته جدید از مسواک‌هاست که با نام مسواک‌های فازی نیز معروف هستند. این مسواک‌ها از نظر عملکرد مشابه مسواک‌های دستی هستند و از نظر ساختاری مشابه آدامس‌ها ساخته شده اند تا بتوانید به راحتی آن ها را بجوید. استفاده آسان از این مسواک‌ها، تجربه‌ای جدید و موثر از مسواک‌زدن را ارائه می‌دهد و ترکیبات خاص آن‌ها باعث حل شدن باکتری‌ها و تمیزی بیشتر دندان‌ها می‌شود.

مسواک یکبار مصرف

مسواک‌های یکبار مصرف به عنوان گزینه‌ای ارزان و کاربردی شناخته می شوند. حتی برخی از آن‌ها دارای خمیردندان آماده هستند و پس از یکبار استفاده دور انداخته می‌شوند. این مسواک‌ها، مخصوصاً در سفرها، به شما این امکان را می‌دهند که به بهداشت دهان و دندان‌های خود پرداخت کنید، اما برای استفاده روزانه پیشنهادی نمی‌شوند.

مسواک کودکان

مسواک کودکان نوع دیگری از مسواک‌ها هستند که به طور خاص برای کودکان طراحی شده‌اند. این مسواک‌ها از نظر اندازه کوچک‌تر بوده و برای کودکان مناسب تر هستند. برخی از مدل‌های جویدنی آن‌ها از مواد نرم ساخته شده‌اند که بر روی دندان‌ها و بافت‌های دهان به نرمی عمل کرده و برای کودکان یا افراد حساس، قابل تحمل‌تر هستند.

مسواک انگشتی

با استفاده از مسواک انگشتی دیگر نیازی به استفاده از مسواک های دستی سنگین ندارید! مسواک‌های انگشتی، یک نوع این غلاف پلیمری با پرس‌های نرم هستند که به عنوان یک راه جدید برای بهداشت دهان معرفی شده اند. این مسواک‌ها به راحتی بر روی انگشت شما قرار می‌گیرند و استفاده از آن ها بسیار راحت است؛ اما اثر بخشی آن ها از مسواک های دستی بسیار کمتر است. این نوع مسواک بیشتر برای دندان های نوزادان و یا کودکان کاربرد دارد.

مسواک بین دندانی

مسواک بین‌دندانی بر خلاق سایر مسواک ها، دارای سری نازک و بلند هستد. سری این مسواک ها در واقع یک میله استوانه ای نازک است که مویه های آن از همه جهت بیرون زده است. این طراحی نازک باعث می شود که این مسواک به راحتی به فضای بین دندان ها نفوذ کرده و پلاک ها و باکتری های موجود در بین دندان ها را از بین ببرد. می توان گفت این نوع مسواک وسیله‌ای بین مسواک و نخ دندان است.

سخن پایانی

حفظ بهداشت دهان و دندان با انتخاب مسواک مناسب امری حیاتی است. با توجه به نیازهای شخصی خود، می‌توانید از انواع مختلف مسواک‌ها استفاده کنید. برای راهنمایی دقیق‌تر، به نظر دندانپزشک خود مراجعه کنید و مسواکی را انتخاب کنید که به بهترین شکل به سلامت دهان و دندان شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *