علت چسبندگی بعد از ختنه چیست؟

علت چسبندگی بعد از ختنه چیست؟

ختنه بد یا چسبندگی بعد از ختنه؟

 

آیا بخاطر ختنه بد است؟

چسبندگی ربطی به ختنه بد ندارد و معمولا به علت کوتاهی در مراقبت بعد از ختنه در شیار بین سر و تنه آلت ماده چسبناک سفید رنگی به نام اسمگما ترشح میشود که اگر پاک نشود همانجا میماند و خشک میشود و باعث ایجاد چسبندگی پوست تنه آلت به سر آلت میشود به طوریکه در موارد شدید به نظر میآید کودک اصلا ختنه نشده است.

لذا حدودا از یک ماه بعد از ختنه والدین باید در حالی که نوزاد خوابیده است قاعده آلت را به سمت پایین فشار دهند تا آلت کامل از غلاف آن بیرون بیاید و حداقل روزی یکبار ترشحات تجمع یافته را با دست و آب خالی تمیز کنند این کار باید تا چندین ماه ادامه یابد و بهتر است بعد از هربار تمیز کردن داخل شیار تاجی با وازلین چرب شود البته در صورت بروز چسبندگی جای نگرانی نیست زیرا پزشک متخصص اطفال میتواند بدون جراحی هم چسبندگیها را آزاد کند.

 

چسبندگی بعد از ختنه کردن

سه نوع چسبندگی در صورت بروز چنین عارضه ای وجود دارد:

 

1- چسبندگی های غده ای:

زمانی که پوست به سر آلت چسبیده، این اتفاق می افتد. یک خط بنفشی که سر آلت را از شفت آلت جدا می کند در بعضی نواحی رویت نمیشود.

 

2- بریج پوست آلت:

ضخیم ترند و به طور بالقوه ای چسبندگی دائمی دارند.

 

3- جای زخم:

این نوع از چسبندگی، اساسا بافت اسکار است که زمانی که آلت به عقب کشیده می شود، درون پد چربیست و جای جراحی با سر آلت یکی می شود. طوری که آلت گیر می افتد و بیرون زدن سر آلت غیر ممکن می شود.

معمولا در مورد آخر توصیه می شود که ختنه دوباره صورت گیرد اما دو مورد اول بدون جراحی قابل درمان هستند.

 

مطالب مرتبط:
ختنه نوزاد و مراحل آن
مراقبت های بعد از ختنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *