بهترین زمان برای ختنه نوزاد

بهترین زمان برای ختنه باید توسط متخصصین این امر مشخص گردد. ختنه عمل جراحی است که معمولا در کودکی و نوزادی انجام می شود. با توجه به میزان حساسیت این عمل، باید در بهترین زمان و بهترین شرایط انجام شود. به همین دلیل پیداکردن بهترین زمان ختنه یکی از اصلی ترین دغدغه های پدر و مادر هایی است که فرزند پسر دارند.

بهترین زمان برای ختنه

بهترین زمان برای ختنه به شرایط بدنی فرزند شما بستگی دارد. برخی از نوزادان در همان روزهای اول پس از تولد شرایط ختنه را دارند؛ اما برخی دیگر نیز به دلایل مختلفی مانند نارس بودن، زردی و… شرایط ختنه شدن را ندارند و با توجه به نظر پزشک باید ختنه آن ها به زمان دیگری موکول شود. همچنین اگر وزن کودک خیلی پایین باشد، تا زمان وزن گیری مناسب ختنه به تعویق می افتد.

اما به صورت کلی، اکثر پزشکان معتقد هستند که بهترین زمان برای ختنه نوزادان بین 20 روزگی تا 50 روزگی نوزاد می باشد. زیرا در این زمان، خطر زردی نوزاد از رفع شده است. همچنین در این زمان زخم ها نیز بهتر جوش می خورند. اگر کودک بیماری دیگری نیز داشته باشد، علائم آن تا قبل از این سن قابل مشاهده خواهند بود. وزن گیری نوزاد نیز به میزان مناسبی رسیده است. به همین دلیل می توان تصمیم دقیقی مبنی بر ختنه کردن یا نکردن کودک در این سن گرفت. برای آشنایی با بهترین دکتر ختنه اینجا کلیک نمایید.

شرایط ختنه قبل از 20 روزگی یا بعد از 50 روزگی

همانطور که اشاره شد، بنا به نظر بیشتر متخصصان مخصوصا دکتر هرمان مقدم، بهترین زمان ختنه 20 تا 50 روزگی می باشد. اما اگر خانواده ای بنا به رسوم و عقاید یا به دلخواه خود بخواهند قبل از آن ختنه انجام شود، مهمترین ملاک انجام آن، وزن گیری مناسب کودک می باشد. در صورت وزن گیری مناسب نوزاد ختنه بلامانع می باشد.

اما باید توجه داشت بعد از 50 روزگی یکی از فاکتور های اصلی کودک، شناخت محیطی و نفرات و انجام تقلا به معنای دست و پا زدن می باشد؛ که این موارد جزئی از روند رو به رشد و طبیعی او می باشند. در چینین زمانی، انجام ختنه می تواند کمی برای نوزاد و خانواده سخت تر گردد؛ چراکه نوزاد هم به لحاظ فکری و هم به لحاظ جنب و جوشی در سطحی بالاتر از 20 تا 50 روزگی قرار گرفته است.

چرا کودک باید در زمان نوزادی ختنه شود؟

تحقیقات ثابت کرده است که کودک در سه ماهه اول زندگی خود، درد کمتری را تجربه می کند. در ضمن حرکت نوزاد نیز در این زمان کمتر بوده و همین موضوع باعث می شود محل زخم به سرعت بهبود پیدا کند. معمولا طی 20 روز تا 50 روزگی، وزن نوزاد به میزان مناسبی می رسد و می توان او را در بهترین شرایط ختنه نمود.

در چه شرایطی نباید نوزاد را ختنه کرد؟

همانطور که گفته شد، باید کودک معاینه شود و بررسی شود که آیا بیماری های دوران تولد نوزاد درمان شده است یا خیر. برای مثال، به هیچ عنوان نباید نوزادی که دارای زردی است را ختنه نمود. در نتیجه اگر نوزاد شما در زمان تولد دارای بیماری است یا از کمبود وزن رنج می برد، بهتر است در ختنه نمودن او عجله نکنید و توضیه می شود تا زمان بهبودی کامل او صبر کنید.

اگر کودک را در سن مناسب ختنه نکنیم چه می شود؟

برای مثال اگر کودک را زودتر 20 روزگی ختنه کنید ممکن است شرایط نگهداری و مراقبت های بعد از ختنه با بروز احتمالی بیماری های باقیمانده از دوران به دنیا آمدن سلامتی نوزاد را به چالش بکشد. همچنین در سنین بالاتر از یک سال، ممکن است با ناآرامی حاصل از تقلا و بازیگوشی کودک رو به رو شوید. چراکه او درکی از مراقبت یا مواظبت محل ختنه شده ندارد و بنا به ذات خود به دنبال بازی و تحرک خود می باشد. از طرافی آرام کردن کودکان در سنین بالای یک سال، بسیار چالش برانگیز تر است. از طرفی ختنه در سنین بالا، می تواند خاطراتی بد در ذهن کودک و حتی خانواده به وجود آورد.

سخن پایانی

دکتر کامبیز هرمان مقدم متخصص کودکان و نوزادان با سابقه بیش از 16 سال ختنه به صورت تخصصی، کودک شما را پیش از ختنه به صورت کامل و دقیق معاینه کرده و سن مناسب برای ختنه او را به شما اعلام می کند. همانطور که گفته شد از نظر بیشتر متخصصان از جلمه دکتر هرمان مقدم، بهترین زمان برای ختنه نوزاد، 20 روز تا 50 روزگی است اما دکتر هرمان مقدم برای اطمینان بیشتر کاملا کودک شما را معاینه می کند و حتی در صورت وجود کوچکترین مشکل، ختنه او را به زمان دیگری موکول می کند.

1 دیدگاه

  • سمیرا گلسرایی, 10-01-1403 @ 18:53 پاسخ

    تعریف دکتر هرمان مقدم را زیاد شنیدم الان متوجه شدم که در این کلینک هم آقای دکتر هست که منخصص نوزادان و کودکان هم خانم دکتر که فکر کنم همسر ایشونه متخصص دندانپزشکی کودکانه ایجوری آدم خیالش راحته یه مرکز هست که تمامی نیازهای یه مادر نسبت به بچه هاشو برطرف میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *