چسبندگی و تنگی مجرای ادرار در ختنه

چسبندگی و تنگی مجرای ادرار در ختنه

چسبندگی و تنگی مجرای ادرار در ختنه

در بیشتر نوزادن پسر، تمامی آلت تناسلی حتی کلاهک به مانند غلاف، توسط پوست پوشیده که به آن پیش‌ پوست هم گفته می شود. در بیشتر موارد قسمت انتهایی پوست در حد معمول بوده و نوزاد پسر برای ادرار کردن مشکلی ندارد اما گاها دیده می شود که این قسمت بسیار تنگ بوده و در چنین شرایطی نوزاد به سختی و با فشار و گاهی گریه ادرار می کنند که به چنین نوزادانی واجب ختنه گفته می شود و باید سریع ختنه شوند چراکه به دلیل کامل خارج نشدن ادرار و باقی ماندن آن در زیر پست  بسیار مستعد عفونت ادرای می باشند، از طرفی ادرار با فشار یعنی مستعد بوجود آمدن مشکلات مجرای اداری و…

ختنه چیست؟

به برداشتن‌ این پوست اضافی که در در بالا راجب آن توضیح داده شد که قالبا به دو روش حلقه و یا جراحی (سنتی)، انجام می شود ختنه می‌گویند.

چسبندگی چیست و چگونه ایجاد می شود؟

چسبندگی ها دو دسته هستند:

  • چسبندگی های قبل از ختنه

در نوع اول پوست غلاف گونه آلت که در بالا راجب آن توضیح دادیم بسیار تنگ و چسبیده به سر و تنه آلت می باشد که این نوع را چسبندگی باقی مانده از دوران زایمان می نامند و در هنگام ختنه به هر روشی که باشد ابتدا باید رفع چسبندگی شود که می تواند بسیار درد ناک و سخت باشد و حتما باید توسط پزشک متخصص ختنه انجام پذیرد، در کلینیک ختنه تهران توسط دکتر کامبیز هرمان مقدم برای برطرف کردن درد ناشی از آن، پروتکل های زیادی در نظر گرفته شده که در بیشتر مواقع نوزاد دردی را احساس نمی کند.

  • چسبندگی های بعداز ختنه

اما نوع دوم چسبندگی دقیقا بعداز عمل ختنه اتفاق می افتد، که به آن چسبندگی ختنه گویند و غالبا با تنگی مجرای ادراری همراه می باشد چراکه دلایل هر دو مشترک می باشند.

آیا چسبندگی به روش ختنه بستگی دارد؟

آیا همه نوزادانی که ختنه می شوند دچار جسبندگی و تنگی مجرای ادرار میشوند؟

چگونه می توان از ایجاد چسبندگی یا تنگی مجرای ادرار جلوگیری نمود؟

دکتر کامبیز هرمان مقدم بعداز ختنه توضیحات کتبی و شفاهی را به خانواده ها رائه می دهد، که در آن راههایی برای مراقبت های بعداز ختنه در نظر گرفته شده همچنین بلافاصله بعداز افتادن حلقه ویزیت رایگانی را برای نوزاد در نظر گرفته شده که در آن بعداز بررسی ختنه و روند بهبودی آن، به صورت شفاهی نکاتی را برای جلوگیری از چسبندگی احتمالی و یا تنگی مجرا ارائه می دارند.

ضمنا ویزیت رایگان دومی هم برای نوزاد در چهار ماه بعداز ختنه در نظر گرفته می شود که در آن به مانند بالا بعداز معاینه محل ختنه میزان نتیجه بخشی مراقبت ها بررسی و در زمینه ادامه یا اتمام مراقبت ها نظر داده می شود، که قالبا بعداز این ویزیت دیگر نیازی به انجام کار یا مراقبت خاصی نمی باشد.

نکته: این دویزیت رایگان صرفا برای نوزادانی می باشد که در کلینک دکتر کامبیز هرمان مقدم ختنه شده باشند.

درصورت ایجاد چسبندگی چه باید کرد؟

در خیلی از موارد پزشکان و متخصصان به دلایل گوناگونی رای به انجام مجدد ختنه می دهند که البته این بستگی به میزان چسبندگی دارد، اما در بیشتر موارد که حتی تاکید به ختنه مجدد شده شاهد آن بودیم که دکتر کامبیز هرمان مقدم بدون انجام ختنه مجدد و بدون درد اقدام به رفع چسبندگی نموده که خدا را شکر تا کنون نتیجه همه آن ها عالی و موجب رضایت خانواده های نگرانی بوده که از ترس از ختنه مجدد خواب نداشته اند.

آیا ممکن است با وجود رعایت مراقبت های بعداز ختنه بازهم شاهد چسبندگی باشیم؟

درصورت ایجاد چسبندگی بعداز زدن دوره وازلین و در بالای یکسال نیاز نیست کار خاصی می باشد؟

چسبندگی آلت و تنگی مجرای ادراری در پسران بلافاصله بعداز ختنه تا چهارماه پس از انجام ختنه اتفاق می افتد، البته این موضوع صد درصدی نیست و اکثر نوزادان حتی بدون هیچ مراقبتی دچار چسبندگی آلت و تنگی مجرای اداری نمی شوند، اما از آنجا که درصورت به وجود آمدن گاها نیاز به ختنه مجدد یا عمل بازکردن مجرای ادراری توسط جراحی می باشد اکثر متخصصان ختنه به ویژه دکتر کامبیز هرمان مقدم تاکید برآن دارند که مراقبت های بعداز ختنه و معاینات حضوری به صورت کامل و دقیق انجام پذیرند تا درصد اتفاق افتادن آن نزدیک به صفر باشد.

* به زمانی که پوست تنه ی آلت تناسلی پسران به مرور زمان کمی ضخیم تر از حد معمول شده و به گلن یا سر آلت تناسلی بچسبد، چسبندگی بعداز ختنه گفته می شود که دلایل مختلفی دارد:

در مرحله اول: این عارضه برای نوزادانی اتفاق می افتد که وزن آنها بیشتر از نوزادان هم سن خود می باشد و درواقع تپل هستند، مثلا گاها شاهد کودکانی سه ماهه هستیم که وزنشان با نوزرادان شش ماهه برابری می کند در چنین صورتی بیشتر چربی و چاقی در قسمت انتهایی شکم و درست در بالا و اطراف آلت شکل می گیرد و بعداز ختنه مدام به داخل می رود که به چنین مواردی آلت نهفته یا لاکپشتی گفته می شود ودر این موارد احتمال بروز چسبندگی بسیار بیشتر از نوزادان دیگر می باشد.

در مرحله دوم: علت بروز عارضه چسبندگی عدم رعایت بهداشت و مراقبت هایی می باشد که متخصصان ختنه بعداز انجام ختنه آن به خانواده ها ارائه می دارند، در کلینیک تخصصی ختنه تهران دکتر کامبیز هرمان مقدم این مراقبت ها را در دو بخش کتبی و شفاهی ارائه می دارد و از خانواده ها می خواهد تا از طریق گوشی صدا یا تصویر ایشان را ضبط نمایند و البته که شماره ها و راه های ارتباطی مطمئن و گوناگونی در اختیار خانواده ها قرار میگیرد تا بدون هیچ دغدغه فکری با ما تماس داشته باشند و هر سوال و موردی را با ما درمیان بگذارند.

دو ویزیت رایگان

به غیر از مراقبت های بعداز ختنه دکتر کامبیز هرمان مقدم به جهت بررسی روند بهبودی بعداز ختنه و شرایط آن بلافاصله بعداز افتادن حلقه ویزیت رایگانی برای نوزادان در نظر گرفته که در همین زمان توضیحات تکمیلی تر جهت جلوگیری از جسبندگی احتمالی و یا تنگی مجرای ادراری به خانواده ها ارائه می گردد و ویزیت دوم دقیقا چهار ماه بعداز ختنه می باشد چراکه زمان اصلی ایجاد چسبندگی تاقبل از چهارمین ماه ختنه می باشد و در این معاینه هم بعداز بررسی ادامه یا عدم ادامه مراقبت ها و موارد لازم به خانواده ها ارائه می گردد.

نکته: این دو ویزیت رایگان مختص نوزادانی می باشد که در مطب دکتر کامبیز هرمان مقدم و توسط ایشان ختنه شده باشند.

در مرحله سوم: اگر در زمان ختنه مقداری از پوست ختنه گاه باقی بماند، یا می توان گفت پوست کم برداشته شود احتمال بروز چسبندگی بیشتر می شود. که این امر به تخصص فردی که ختنه می کند برمی گردد و یکی از مواردی که اسرار می شود پیش متخصص ختنه عمل ختنه انجام شود کم برداشتن یا بدتر از آن زیاد برداشتن پوست می باشد که در آن صورت هم دچار مشکلات خاص خودش می شوید.

دکتر کامبیز هرمان مقدم: بیش از شانزده سال می باشد که ختنه تخصصی کودکان را در بالاترین سطح و بارعایت کامل نکات مربوطه و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی انجام می دهد. مطب ایشان قبل از بیماری کرونا مجهز به دستگاه های فوق استرین اتوکلاو و پک کننده اتومات لوازم جراحی می باشد، در این مطب بیش از بیست پک از قبل استریل شده وجود دارد و برای هر عمل و نوزاد پک جداگانه ای استفاده می شود، همچنین تمامی دستگاها و لوازم مورد نیاز برای مواقع پیش بینی نشده اورژانسی تدارک دیده شده تا بدون هیچ نگرانی و دغدغه ای هم به روش ختنه با حلقه هم به روش جراحی در خدمت مراجعین باشیم، فارغ از چنین مواردی دکتر هرمان مقدم با سابقه طولانی در این زمینه و به دست آوردن تجاربی ارزشمند تا کنون مقالات و نظریه های زیادی در زمینه انجام ختنه به جامعه پزشکی ارائه نموده ودر این زمینه صاحب سبک می باشد بگونه ای که انجام ختنه توسط ایشان واقعا متفاوت می باشد.

تخصص دکتر کامبیز هرمان مقدم

دکتر کامبیز هرمان مقدم متخصص نوزادان و کودکان می باشد و همانگونه که عنوان شد بیش از شانزده سال است که به صورت فوق حرفه ای و تخصصی در زمینه ختنه نوزادان و کودکان فعالیت نموده و تجربه دارند.

شرایط ختنه کردن نوزادان توسط دکتر کامبیز هرمان مقدم

همانگونه که در بالا ذکر گردید دکتر هرمان مقدم متخصص اطفال می باشد و این خود اولویتی می باشد چراکه ایشان قبل از انجام ختنه نوزادان و کودکان را به صورت کامل معاینه می نمایند و درصورتی که همه شرایط مناسب باشد و وضعیت جسمی و… نوزاد عالی باشد مراحل سر کردن و ختنه آغاز می گردد از طرفی همین اولویت در طول ختنه باعث می شود تا همیشه نوزاد تحت نظر ایشان باشد و ختنه در بهترین شرایط خودش انجام پذیرد.

ترکیب تخصص و تجربه ارزشمند ایشان باعث شده تا روند منحصر به فردی در زمینه ختنه نوزادان در کلینیک دکتر هرمان مقدم انجام پذیرد بگونه ای که هم از قبل ختنه برای بهبود این روند برنامه هایی به خانواده ها ارائه می گردد هم بعداز ختنه به صورت شفاهی و کتبی هم در طول این دوران با راه های ارتباطی مناسبی در تماس خواهیم بود، شاهد این ادعا پیج اینستاگرام و کانال آپارات ما می باشد که با مراجعه به آن می توانید فیلم های متعددی از کودکان و نوزادان ختنه شده را در سنین مختلف ملاحضه بفرمایید. در نهایت می توان گفت انتخاب دکتر ختنه مناسب تاثیر مستقیمی در ایجاد چسبندگی یا عدم چسبندگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *