ختنه و مراحل آن

ختنه نوزاد و مراحل آن

یکی از اولین سؤالی که ممکن است پزشک متخصص اطفال شما بعد از تولد فرزندتان بپرسد این است که: “آیا قصد دارید او را ختنه کنید؟”. این یک عمل جراحی نسبتاً متداول است که پوست سر آلت تناسلی کودک برداشته می شود. معمولاً قبل از ترک بیمارستان، 2 یا 3 روز پس از تولد انجام می شود. البته بهترین زمان ختنه با توجه به تحقیقات مختلف و تجربیات دکتر کامبیز هرمان مقدم بیست روز تا پنجاه روزگی است.

عمل ختنه به مصر باستان باز می گردد. اعتقاد بر این بود که به مردان کمک می کند تا آن ناحیه را تمیز نگه دارند. البته این اعتقاد درست است، اما امروز ختنه عمدتا به دلایل مذهبی یا فرهنگی انجام می شود. در ایالات متحده آمریکا، حدود 55٪ از نوزادان اندکی پس از تولد ختنه می شوند. برخی دیگر بعداً عمل جراحی را انجام می دهند، اما برخی دیگر هرگز آن را انجام نمی دهند.

 

آماده شدن برای ختنه

اگر می خواهید کودک خود را ختنه کنید، با پزشک متخصص انجام این عمل صحبت کنید. یک دکتر ختنه، پزشک خانواده، متخصص ارولوژی، نوزاد و حتی جراح کودکان می تواند به شما کمک کند. پزشک خطرات و مزایای جراحی را توضیح خواهد داد. هرگونه سؤالی است که در مورد روش ختنه دارید را می توانید بپرسید. پس از راضی شدن، فرم رضایت آگاهانه را امضا می کنید که اجازه جراحی را بدهید.

دکتر هرمان مقدم به عنوان متخصص کودکان و ختنه، می تواند شما را به خوبی در این امر راهنمایی کند. ایشان با توجه به تجربیات خود در طی سالیان، نوزاد شما را از هر نظر معاینه نموده و بهترین زمان را برای ختنه نوزاد شما و بهترین روش ممکن برای اور را مشخص می کند. دکتر کامبیز هرمان مقدم آمادگی پاسخگویی به تمامی سوالات شما قبل از ختنه را دارند و با کمک ایشان می توانید بهترین تصمیم را در مورد زمان و روش ختنه ختنه نوزاد خود بگیرید. همچنین پیش از عمل ختنه نیز نوزاد شما را به دقت معاینه می کنند تا عمل ختنه در بهترین شرایط ممکن انجام شود.

ختنه نوزاد

نوزادان پسر در هنگام تولد، پوستی روی آلتشان دارند که با انجام عمل ختنه برداشته می شود. هنگامی که این پوست برداشته می شود، آلت به طور کامل در معرض دید قرار می گیرد و رعایت بهداشت و تمیزی در این حالت راحت تر می شود. این عمل در گذشته بیشتر در مناطق مذهبی مرسوم بود اما امروزه در بسیاری از کشورها به عنوان یک عمل متداول برای بهداشت نوزادان محسوب می‌شود.

کلینیک ختنه دکتر کامبیز هرمان مقدم بهترین کلینیک در تهران میباشد. دکتر کامبیز هرمان مقدم متخصص کودکان و متخصص ختنه هستند و عمل ختنه توسط شخص ایشان در این کلینیک انجام می شود.

"</p

آنچه در طول ختنه اتفاق می افتد

پزشک ناحیه آلت تناسلی را با ضد عفونی کننده تمیز می کند، سپس یک بی حسی را به پایه آلت تناسلی تزریق می کند تا درد را کاهش دهد. بی حسی در طول ختنه به روش های مختلفی انجام میشود. رایج‌ترین نوع بی حسی، استفاده از بی حسی موضعی است که با توجه به سن و شرایط نوزاد، پروتکل های مختلفی می تواند داشته باشد.

سه نوع گیره یا حلقه پلاستیکی مختلف برای ختنه استفاده می شود: گیره Gomco، دستگاه Plastibell و گیره Mogen. اما این روش برای همه مشابه است. گیره یا حلقه به آلت تناسلی متصل شده و پزشک از پوست ختنه گاه پوست را جدا می کند. سپس پزشک پماد ژله مانند را بر روی آلت تناسلی می گذارد و آن را با گاز می پیچد. معمولاً طی حدود 10 دقیقه به پایان می رسد. اگر در بیمارستان انجام شود، کودک شما باید در عرض چند ساعت آماده رفتن به خانه باشد.

مراقبت های مورد نیاز پس از ختنه

پس از انجام ختنه باید مراقبت هایی از نوزاد و محل ختنه انجام پذیرد که به آن مراقبت های پس از ختنه گفته می شود. این مراقبت ها به دو بخش اقداماتی که باید بلافاصله پس از ختنه انجام پذیرد و اقداماتی که باید پس از افتادن حلقه صورت پذیرد تقسیم می شوند. آرام نگهداشتن نوزاد، چرب کردن محل ختنه با پماد موپیروسین، حمام کردن نوزاد، و… جزو مراقبت های الزامی پس از ختنه هستند که شما می توانید در مقاله مراقبت های پس از ختنه آن ها را مطالعه نمایید. همچنین این مراقبت ها پس از انجام عمل ختنه توسط شخص دکتر کامبیز هرمان مقدم برای شما توضیح داده خواهند شد.

به چه دکتری مراجعه کنیم؟

می توان گفت ختنه مهم ترین عمل برای مردان است. به همین دلیل باید این عمل در بهترین شرایط و توسط بهترین و متخصص ترین پزشک انجام شود. پیش از انجام این عمل باید تحقیق کنید و بهترین پزشک را برای این کار انتخاب نمایید. از نکات مهمی که باید به آن توجه کنید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کلینیک یا مطبی که در آن عمل ختنه انجام می شود باید بالاترین و بهترین پروتکل های بهداشتی در آن رعایت شود.
  • مطب باید مجهز به دستگاه های فوق استریل مانند اتوکلاو و پک اتوماتیک باشد.
  • لوازم مورد استفاده در عمل باید کاملا استریل باشند. زیرا این لوازم به صورت مستقیم با پوست و خون نوزاد در تماس هستند.
  • به دلیل اهمیت استریل بودن لوازم جراحی می بایست برای هر نوزاد (هر ختنه) پک جراحی جداگانه ای وجود داشته باشد.
  • وجود دستگاه های اورژانسی برای شرایط ویژه به مانند: کپسول اکسیژن و لوازم احیاء
  • پزشکی که این عمل را انجام می دهد، باید از تجربه و دانش بالایی برخودار باشد و چون عمل به روی نوزادان و کودکان انجام می پذیرد، بهتر است متخصص کودکان و نوزادان باشد تا در تمامی مراحل ختنه شرایط جسمی و روحی کودک تحت کنترل قرار گیرد.
  • قطعا در هر عملی، وجود دستیاران و افراد با تجربه در زمینه ختنه می تواند اطمینان خاطری برای همگان باشد.

مطب دکتر کامبیز هرمان مقدم مجهز به تمامی دستگاه های فوق استریل (اتوکلاو) و همچنین دستگاه پک اتوماتیک لوزام ختنه می باشد. برای ختنه هر نوزاد یک پک جراحی جداگانه و کاملا استریل استفاده می شود و همچنین بالاترین پروتکل های بهداشتی به صورت کامل در مطب ایشان رعایت می گردند. در این مطب تمامی دستگاه های اورژانسی برای موارد خاص از پیش تهیه شده اند. دکتر کامبیز هرمان مقدم متخصص کودکان و نوزادان هستند و بیش از 16 سال به صورت تخصصی در زمینه ختنه فعالیت نموده اند. ضمنا ایشان سابقه فعالیت در بزرگترین بیمارستان های تهران در بخش کودکان مانند بیمارستان دی، بیمارستان گاندی و بیمارستان پیامبر را در کارنامه خود دارند.

چه موقع با پزشک تماس بگیرید

بیشتر اوقات، نوزادان بدون هیچ مشکلی از ختنه خارج می شوند. فقط در حدود 1٪ عوارض دارند. اگر:

کودک شما در عرض 12 ساعت پس از ختنه شدن، ادرار نکند.

می بینید که خون روی پوشک او بیشتر از یک چهارم است.

قرمزی یا تورم در اطراف آلت تناسلی او بدتر می شود، بهتر نیست.

علائم عفونت، مانند چرک را مشاهده می کنید.

بوی ناخوشایند و یا بوی عفونت نوک آلت تناسلی را احساس کنید.

حلقه پلاستیکی مورد استفاده در ختنه پس از 2 هفته نیفتد.

بهترین دکتر در تهران با سابقه 10 ساله، دکتر کامبیز هرمان مقدم هستند که در این زمینه دارای تخصص می باشند.

 

مطالب مرتبط:

سوالات متداول ختنه

علت چسبندگی بعد از ختنه چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *